Eukaliptas apsritalapis

Eukaliptas apsritalapis ir jo gydomosios savybės

eukaliptas

Augalas – Eukaliptas apsritalapis

Lotyniškas pavadinimas – Eucalyptus globulus

Sinonimai – Rutulinis eukaliptas, Fever Tree, Gum Tree, Tasmanian Blue Gum,Eucalyptamint, Eucalyptus Oil, Blue Gum, Blue Mallee, Blue Mallee Oil, Eucalipto, Eucalypti Folium, Eucalyptol, Eucalyptol Oil, Eucalyptus blatter, Eucalyptus bicostata, Eucalyptus Essential Oil, Eucalyptus Oil, Eucalyptus fructicetorum, Eucalyptus globulus, Eucalyptus Leaf, Eucalyptus odorata, Eucalyptus Oil, Eucalyptus polybractea, Eucalyptus smithii, Fever Tree, Fieberbaumblatter, Gully Gum, Gully Gum Oil, Gum Tree, Huile Essentielle d’Eucalyptus, Huile d’Eucalyptol, Huile d’Eucalyptus, Red Gum, Stringy Bark Tree, Sugandhapatra, Tailapatra, Tasmanian Blue Gum.

Šeima – Mirtinių (Myrtaceae)

Augalo aprašymas

Eukaliptas yra Australijoje ir Tasmaninjoje  augantis visžalis medis. Eukaliptai yra labai aukšti- jie užauga iki užaugantis iki 60 m aukščio. Vaistams yra naudojami eukaliptų lapai. Botanikai priskaičiuoja  daugiau nei 300 Eucalyptus L. genties rūšių. Tačiau vaistams gaminti naudojami tik cineolio turinčių eukalipto rūšių lapai -rutulinis eukaliptas, vytelinis eukaliptas (Eucalyptus viminalis) ir pilkasis eukaliptas (Eucalyptus cinerea).

Naudojamos augalo dalys

Eukaliptai vaistams auginami Ispanijoje, Maroke ir kituose karšto klimato kraštuose. Vaistinė žaliava yra eukalipto lapai. Jie renkami visus metus. Surinkti eukaliptų lapai yra džiovinami pavėsyje, gerai vėdinamoje patalpoje.

Veikliosios medžiagos

Eukalipto lapuose yra apie 5 % eterinių  aliejų. Pagrindinė jų veiklioji medžiaga yra  1,8–cineolis arba eukaliptolis. Juose taip pat yra apie  10 % rauginių medžiagų, fenolinių junginių, dervų, fitoncidų, saponinų, flavonoidų, hiperozido, kvercetino, kvecitrino, taninų ir kitų rūgščių.

Naudojimas medicinoje

Gydomosios eukalipto savybės

Eukaliptas pasižymi hipoglikeminiu aktyvumu, tačiau šio poveikio mechanizmas yra nežinomas.

Jis taip pat stimuliuoja nosies gleivinėje esančius termoreceptorius ir skatina kraujotaką. Eukaliptas taip pat pasižymi priešgrybeliniu, udžegimą mažinančiu ir antimikrobiniu poveikiu.

Pagrindinė veiklioji eukaliptų medžiaga- cineolis slopina uždegiminių medžiagų išskyrimą -TNF-α,, interleukinų, tromboksanų ir leukotrienų. In vitro buvo stebėtas vidutinis priešvirusinis šios medžiagos poveikis. Eukalipto aliejus veikia HSC-1 ir HSV-2 virusus. Jis taip pat gali būti naudingas skatinant plaučių surfaktanto gamybą esant naujagimių plaučių nepakankamumui.

Eukalipto preparatai veikia antiseptiškai, mažina uždegimus, lengvina atsikosėjimą, ramina, veikia spazmolitiškai, malšina skausmą.

Naudojimas

Jau daugiau kaip 200 metų eukalipto garai yra naudojami  slogos ir nosies patinimų, paburkimų, sinusitų gydymui.

Išoriškai eukalipto aliejus (1%) yra naudojamas odos grybelinių infekcijų gydymui. Būklė pagerėja po 2 savaičių gydymo. Iki  60% atvejų  po dviejų mėnesių gydymo yra stebimas visiškas pagijimas ir infekcija neatsikartoja.

Vertėtų atkreipti dėmesį į tai, jog šio augalo vartojimui nėra atlikta plačių moksliniųn tyrimų. Tikrai moksliškai tyrinėtas tėra tik antigrybelinis eukalipto aliejaus poveikis, tačiau gydymui jis nėra rekomenduojamas, nes atlikti tyrimai buvo tik siauros apimties.

Specifinės eukalipto vartojimo situacijos

Eukalipto preparatai yra vartojami tik išoriškai. Eukalipto lapų nuoviras ir jo  tinktūra naudojami žaizdų plovimui, kompresams, burnos ertmės skalavimui. Jis tinka po traumų, esant raumenų ir reumatiniams sąnarių skausmams. Nuo seno vartojamas inhalicijoms kai sergama  viršutinių kvėpavimo takų infekcijoms, peršalimo ligomis (sloga, kosuliu, sinusitu) ligos, bronchitu. Eterinis eukaliptų aliejus taip pat yra  naudojamas aromaterapijoje migrenos ir  neuralgijų i gydymui.

Eukaliptų vartojimo formos

Eukalipto dedama į puršiamuosius preparatus, vonios druskas, gydomuosius tepalus. Gydymui taip pat naudojamas eukalipto aliejus ( tik praskiestas), jo lapų tinktūros ir nuovirai. Eukalipto eterinis aliejus (Eucalypti aetheroleum) dedamas į inhaliacinius preparatus, nosies lašus, taip pat atsikosėjimui skirtus ledinukus, dantų pastas, burnos skalavimo skyčius, vartojamas kaip  dezodoruojanti priemonė .

Dozavimas

Išoriniam vartojimui paprastai 30 ml eukalipto aliejaus yra sumaišoma su 500 ml vandens.

Vidiniam vartojimui paprastai yra vartojama  0.05 t-0.2 ml (eukaliptolio),  arba 0.05 – 0.2 ml (eukaliptų aliejaus)- pagal gydytojo paskyrimą.

Inhaliacijoms  yra naudojama 2–3 lašai eterinio aliejaus įlašinami į 500 ml verdančio vandens.

Pašalinis eukaliptų poveikis

Grynas eukaliptų aliejus yra labai toksiškas. Yra užregistruotų mirtinų apsinuodijimų eukalipto aliejumi atvejų.

Apsinuodijus eukaliptu stebima psichozė, CNS sudirginimo reiškiniai, galvos svaigimas, traukuliai. Taip pat stebimas akių vyzdžių susiaurėjimas ( miozė). Eukalipto aliejus stipriai dirgina virškinimo traktą, sukelia epigastrio skausmus, ezofagitą, pykinimą ir vėmimą. Taip pat sukelia raumenų silpnumą, cianozę.

Pašaliniai reiškiniai yra sukeliami net vartojant nedideles eukalipto aliejaus dozes. Manoma, jog toksinis eukalipto poveikis priklauso nuo augalo rūšies. Mirtinas apsinuodijimas yra užregistruotas suvartojus 3.5 ml eukalipto aliejaus.

Eukalipto preparatai pasižymi cukraus kiekį kraujuje mažinančiu poveikiu.

Eukalipto  sąveika su kitais vaistais

Eukaliptas sąveikauja su kepenų fermentinių sistemų Cytochrome P450 CYP2C19 (CYP2C19), CYP2C9  metabolizuojamais preparatais.

Kada eukalipto  preparatų vartoti negalima

Eukalipto preparatų negalima vartoti jeigu yra vartojami cukraus kiekį kraujuje mažinantys vaistai.
Eukalipto preparatų negali vartoti nėščios ir krūtimi maitinančios moterys.
Eukalipto preparatai neskiriami kūdikiams ir jaunesniems nei 2 metai vaikams.

Verta žinoti

Gryno eukalipto aliejaus ant odos tepti negalima. Jis būtinai turi būti praskiestas prieš vartojant.

Eukalipto aliejų reikia saugoti nuo vaikų ir naminių gyvūnų.

Liaudiški receptai su eukaliptu

Eukalipto lapų užpilas

2 valgomieji  šaukštai smulkintų eukalipto lapų  užpilami 2 stiklinėmis karšto vandens ir 10–15 min kaitinami vandens vonelėje. Naudojama inhaliacijomos. Karšto užpilo  garais yra kvėpuojama 3 kartus per dieną.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *