Liepa mažalapė

Liepa mažalapė ir jos  gydomosios savybės

mazalape-liepa

Augalas –  mažalapė liepa

Lotyniškas pavadinimas –Tilia cordata

Sinonimaii –liepša, leipa, leipamedė, Tilia parvifolia Ehrh.,  Tilia ulmifolia Scop. Basswood, Bois de Tilleul, European Linden, Feuille de Tilleul, Feuille Séchée de Tilleul, Fleur de Tilleul, Fleur Séchée de Tilleul, Hungarian Silver Linden, Lime Blossom, Lime Flower, Lime Tree, Linden Charcoal, Linden Dried Flower, Linden Dried Leaf, Linden Dried Sapwood, Linden Flower, Linden Leaf, Linden Sapwood, Linden Wood, Silver Lime, Silver linden, Tila, Tilia argentea, Tilia cordata, Tilia europaea, Tiliae flos, Tiliae folium, Tilia grandifolia, Tiliae lignum, Tilia parvifolia, Tilia platyphyllos, Tilia rubra, Tilia tomentosa, Tilia ulmifolia, Tilia vulgaris, Tilleul, Tilleul à Feuilles en Cœur, Tilleul à Grandes Feuilles, Tilleul à Petites Feuilles, Tilleul d’Europe, Tilleul d’Hiver, Tilleul des Bois, Tilleul Mâle, Tilleul Sauvage, Tilo.

Šeima – Liepiniai – Tiliaceae Juss.

Augalo aprašymas

Mažalapė liepa yra daugiametis ( gyvenantis iki 500-600 metų) medis, išaugantis iki daugiametis iki 30 m aukščio. Liepos mediena minkšta. Jos lapai  pražanginiai, ilgakočiai naždaug 2–8 cm ilgio ir  tokio pat pločio, širdiški, tamsiai žalios spalvos. Liepos lapai šiek tiek blizga, nusmailėjusia viršūne, su ilgais lapkočiais. Lipos žydi smulkiais, labai kvapniais žiedais, kurie yra sukrauti po 5–15 į pusiauskėtiškus žiedynus.Kiekvienas žiedynas turi ilgą, pliką, žalsvai gelsvą pažiedlapį (skristuką), kurio pagalba prinokę vaisiai gali nuskristi toliau nuo medžio. Liepos žydi birželio–liepos mėnesiais, tačiau žydėjimas trunka neilgai -10-12 dienų. Liepų vaisiai – rutulio formos riešutėliai. Liepa pražysta apyktiksliai 20–ais savo gyvenimo metais. Ypač vertingas yra iš liepų surinktas medus. Liepos nereiklus augalas, tačiau mėgsta derlingas, drėgnas priesmėlio ir priemolio dirvas.  Lietuvoje mėgsta augti  miškuose, pakelėse, sodybose, parkuose. Lietuvoje dar auga gauruotoji liepa (Tilia argentea Desf.), plikoji liepa (Tilia glabra Vent.), plaukuotoji liepa (Tilia pubescens), grakščioji liepa (Tilia euchlora Koch), didžialapė liepa (Tilia platyphyllos Scop.), paprastoji liepa (Tilia x europaea). Vaistams  yra renkami mažalapės ir didžialapės liepų žiedai.

Senovės graikai tikėjo, jog į liepos medį buvo paversta gražuolė nimfa Filyra, kurios sūnus buvo garsusi senovės gydytojas kentauras Chironas.

Naudojamos augalo dalys

Vaistams yra naudojami liepų žiedynai (liepžiedžiai -Tiliae flos). Jie yra renkami, kai dauguma žiedų jau yra išsiskleidę.Jie džiovinami greitai pavėsyje, gerai vėdinamoje patalpoje ar džiovykloje ne aukštesnėje kaip 35 ºC temperatūroje. Liepos žiedų negalima perdžiovinti. Išdžiūvė žiedai yra trapūs, gelsvos spalvos, kvepia labai maloniai. Jų kvapas silpnas, malonus, skonis saldokas, silpnai sutraukiantis. Iš 1 kg žalių liepos žiedų gaunama maždaug  300 g sausų.  Sudžiovintus liepžiedžius galima saugoti  ne ilgiau kaip 2 metus.

Kartais vartojama ir žievė (Tiliae cortex), lapai, brazdas, pumpurai ir sėklos.

Liepų žiedų ekstraktas naudojamas  šiurkščios, raukšlėtos odos stangrinimui, losjonas su liepos žiedais tinka riebios veido odos valymui. Žiedų nuoviru taip pat yra skalaujama burnos ertmė, plaunama galva, slenkant plaukams.
Liepos lapai  ir pumpurai naudojami vočių gydymui- jais mažinamas skausmas, dezinfekuojama ir minkštinama oda.
Liepos žievės nuoviru dezinfekuojamos grindys jei namie sergama infekcinėmis ligomis. Liepos žiedai taip pat naudojami kvepalų gamyboje.

 

Veikliosios  liepos medžiagos

Liepų žieduose yra iki 0,05% eterinių aliejų, kurių pagrindinės veikliosios medžiagos yra alkoholis farnezolis, flavoniniai  glikozidai, iš jų- hesperidinas, tiliacinas. Taip pat aptinkama gleivinių ir rauginių medžiagų, saponinų,  organinių rūgščių, cukraus, 21 mg% karotino, iki 580 mg% vitamino C, mangano ir polifenolių, iki 10 % polisacharidų, iki 4 % flavanoidų (rutino, kvercitrino), fenolkarboninių rūgščių . Lapuose yra randama fitoncidinių medžiagų.

Liepos žiedų arbata skatina prakaiavimą ir diurezę. Jos veikliosios mežiagos mažina temperatūrą, lengvina atsikosėjimą taip pat gerina virškinimą. Veikia priešuždegimiškai, naikina bakterijas ir šiek tiek ramina. Liepos žieduose yra  medžiagų, artimų moteriškiems hormonams, geriama liepų arbata padeda atstatyti sutrikusį menstruacijų ciklą.

Naudojimas medicinoje

Liepų žiedų arbata yra geriama sergant viršutinių kvėpavimo takų ligomis, bronchitu, gripu. Žiedų ištrauka galima naudot  ertmei skalauti esant gleivinės uždegimams, anginai, stomatitui. Liepos žiedai geriami esant aukštam kraujospūdžiui, veikia raminamai ir atpalaiduojamai.Jie taip pat gali būti geriami gydant inkstų, šlapimo pūslės ligas. Liepų žiedais taip slopinami sąnarių skausmai- ypač esant reumatui ir  podagrai.  Žiedai dedami į odos ir plaukų priežiūros priemone. Jais plaunant veidą, oda tampa švelnesnė, mažiau raukšlėjasi. Jei naudojami galvos plovimui -mažėja plaukų slinkimas. Liepos žiedai taip pat veikia spazmolitiškai, raminančiai, skatina tulžies nutekėjimą. Išoriškai gali būti naudojami žaizdų ir gleivinių plovimams. Tinka esant sujaudinimo reiškiniams, mastitams neuralgijoms ir  migreniniams galvos skausmams, karščiavimui, nevirškinimui, šlapimo takų infekcijomis. Liepos žievės ištrauka senovėje gydyti kepenų susirgimai. Liepos lapai gali būti valgomi. Liepos žiedų šutekliai ir kompresai gali būti dedami ant skaudančių sąnarių, esant mastitui, taip pat gali būti dedami į vonias.

Džiovinta ir į miltelius sutrinta liepos žievė pasižymi stipriu tulžį varančiu poveikiu. ( Plikoma kaip arbata).

Iš liepų taip pat gaminama medicininė anglis- ji vartojama apsinuodijus, viduriuojant, esant skrandžio susirgimams

Liepos žiedų poveikis

Liepžiedžių veikliosios medžiagos malšina spazmus, skatina prakaitavimą ir veikia raminančiai. Taip pat malšina sinusito sukeltus galvos skaumus, padeda užmigti.

Indikacijos

Liepos žiedai skiriami  sergant viršutinių kvėpavimo takų ligomis, bronchitu, gripu, burnos ertmei skalauti esant gleivinės uždegimams, anginoms ir  stomatitams.  Vakarų kraštuose liepos žiedų arbata taip pat geriama kaip raminanti arbata, ypač esant panikos priepuoliams, širdies plakimui. Taip pat geriama sergant sloga ir karščiuojant, siekiant numušti dėl įtampos padidėjusį kraujospūdį. Ilgesniam vartojimui arbata geriama kraujospūdžiui sureguliuoti. Jų dedama į sausos odos priežiūrai skirtus preparatus.

Liepos žiedų  vartojimo formos

Dažniausiai yra vartojami liepos žiedų arbatos ir užpilai. Jų taip pat dedama  į prakaitavimą skatinančių vaistažolių mišinių sudėtį. Liepos žiedai hipertenzijai mažinti derinami kartu su gudobelės preparatais.

Pašalinis liepos žiedų poveikis

Ilgiau nei 3 mėnesius pastoviai vartojant liepų žiedus, gali labai stipriai suprastėti regėjimas. Liepos žiedų arbatą galima gerti tik labai trumpai ir labai retai.

Liepos žiedų  sąveika su kitais vaistais

Liepos žiedai gali potencijuoti šlapimą varančių vaistų poveikį.

Atsargiai turėtų būti vartojami kartu su ličio preparatais-dėl diuretinio poveikio gali ilginti ličio pašalinimo iš organizmo laiką.

Kada liepžiedžių  preparatų vartoti negalima

Liepos žiedų negalima vartoti brendimo laikotarpiu, sutrikus lytinei funkcijai bei klimakteriniu laikotarpiu.

Atsargiai liepų žiedus turėtų vartoti sergantieji širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis- žiedai yra stiprus diuretikas

Liaudiški receptai su liepžiedžiais

Liepos žiedų užpilas

10 g (3 valgomieji  šaukštai) liepos žiedų yra užpilami stikline verdančio vandens. Po to  indas yra uždengiamas ir 15 min. kaitinama vandens vonelėje (kitame inde su verdančiu vandeniu). Paliekama 45 minutes atvėsti ir po to nukošiama. Jei reikia, užpilas praskiedžiamas iki 200 ml virintu vandeniu. Geriama po 1 stiklinę 2–3 kartus per dieną. Geriama centrinės nervų sistemos raminimui, skysčių varinimui, numušti temperatūrai, esant kosuliui, raumenų skausmams ir spazmams.

Liepos žiedų arbata

2 valgomieji šaukštai liepos žiedų užpilami 2 stiklinėmis verdančio vandens ir paliekami pritraukti pusvalandį laiko. Geriama po 1/2 stiklinės iki 4 kartų per dieną.

Liepų žiedų kompresai

3-4 valgomuosius šaukštus liepų žiedų užpilti 500 ml verdančio vandens, ir pakaitinti 15 minučių. Po to ugnį išjungti ir palikti kad atvėstų. Atvėsusį nuovirą perkošti per sietelį ir į nuovirą įdėti 1/2 arbatinio šaukštelio sodos. Dėti kompresus ant pažeistos odos ar skaudančio sąnario.

Liepų ištrauka tuberkuliozei gydyti

Esant kosuliui, bronchitui, galvos skausmams ir tuberkuliozės gydymui liepžiedžiai yra ruošiami taip.

1 valgomasis šaukštas liepos žiedų užpilamas 1 stikline verdančio vandens. Paliekama pritraukti 40 minučių, ir perkošti per sietelį. Geriamas tik šiltas po 1 stiklinę 3 kartus per dieną. Juo galima skalauti ir gerklę.

Liepos sėklos esant virškinimo takų sudirginimui

1 valgomąjį šaukštą liepos sėklų užpilti 1 stikline verdančio vandens ir pavirinti 15 minučių.  Geriama po 1/3 stiklinės  3 kartus dienoje 15 minučių  prieš valgį.

Liepos žiedų vonelės

Į karštą vandenį įberti saują liepos žiedų ir garinti veidą 10-15 minučių. Kad efektas būtų stipresnis, užsidenkite galvą rankšluosčiu.

Liepos žiedų losjonas veido priežiūrai

Paimti  po 1 arbatinį  šaukštelį  mėtų, šalavijų, liepžiedžių. Viską užpilti  200 g verdančio vandens ir palikti 24  valandas  pastovėti šaltoje vietoje. Į gautą ištrauką įlašinti 5 lašus citrinų sulčių ir gautu losjonu valyti riebią veido odą. Sausai odai tgalima pridėti vieną arbatinį šaukštelį medaus.

Liepos žiedų vonia

Tinka esant inkstų kolikai, pilvo spazmams. Ruošiama taip- 1 litrui vandens imama 8 valgomieji šaukštai liepos žiedų. Viską pavirinti 5 minutes. Po to leisti pritraukti 30 minučių ir nukošti. Nuovirą supilti į vonią ir kaitintis tokioje vonioje ne ilgiau kaip 15 minučių.

Liepos angliukai apsinuodijus

Apsinuodijus geriama iki 3 arbatinių šaukštelių liepos medžio angliukų per dieną.

Liepos angliukai nuo prostatito

Prostatito gydymui liepos medžio  angliukai sumalami ir užplikomi kaip kava. Gydymo kursas  7 dienos.

Liepžiedžių uogienė

Žiedus nukirpti  nuo kotelių ir nuplauti po  tekančiu šaltu vandeniu. Po to perdėti juos į atskirą indą ir užpilti verdančiu cukraus sirupu (1 kg liepų žiedų reikia 400 g vandens ir 1 kg cukraus).  Kad uogienė nesicukruoti į ją dedama ir citrinos rūgšties (1 kg liepų žiedų imama 3 g citrinos rūgšties ). Kai žiedai nusėda ir prisisotina cukraus, tuomet uogienę reikia užvirti ir po to  išpilstyti į stiklainius.

Daugiau skaitykite

  • Blindė – Blindė –Salix caprea L. – gluosnis blindė, blendis, pūpelis, […]
  • Gulsčioji serenoja – Gulsčioji serenoja – Serenoa serrulata, Serenoa repens, Sabal […]
  • Balamedis penkialapis – Penkiametis balamedis – Tabebuia impetiginosa – Skruzdžių medis, […]
  • Rugiagėlė – Rugiagėlė – Centaurea cyanus Sinonimai – rudagėlė, rudspukis, […]
  • Vakarinė tuja – Vakarinė tuja – Thuja occidentalis – baltasis šiaurinis […]
  • Dedešva miškinė – Dedešva miškinė – Malva sylvestris – dedešra, girnelė, roželė, Blue Mallow […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *