Kalninis dašis

Kalninis dašis  ir jo gydomosios savybės

Augalas – Kalninis dašis

Lotyniškas pavadinimas Satureja montana

Sinonimai –Winter savory, Ajedrea, Calamintha montana, Herbe de Saint Julien, Mountain Savory Oil, Poivre d’Âne, Sadrée, Sarriette, Sarriette des Montagnes, Sarriette Vivace, Satureja montana, Satureja obovata, Savory, Savourée

Šeima –Lūpažiedžių (Labiatae, Lamiaceae)

Augalo aprašymas

Kalninis dašis yra daugiametis žolinis augalas ( puskrūmis), išaugantis iki 40 cm aukščio. Jo lapai yra lancetiški, siauriais, pilkai žaliais lapais. Dašis žydi smulkiais, lvenados arba arba purpurinės spalvos žiedais, susitelkusiais į netikrus menturius lapų pažastyse . Augalo žydėjimo laikotarpis-  nuo liepos iki rugsėjo mėnesio. Rugsėjo pabaigoje ar spalio pradžioje nurenkamos sėklos, kurių būna gausiai ir kasmet. Kalninis dašis yra nereiklus šalčiui atsparus augals. Jis mėgsta augti lengvuose kalninguose dirvožemiuose šiltose saulėtose vietose. Žiemai dašį reikia pridengti.

Kalninis dašis dažniausiai yra dauginamas sėklomis, rečiau –atidalijant kerą. Į atvirą gruntą yra sėjamas balandžio ar gegužės mėnesiais arba rugpjūtį. Atstumas tarp eilučių turėtų būti  ne mažesnis kaip 30 cm, nes dašiai linkę šakotis net iki 60 cm skersmens. Pavasarį stiebus reikia nupjauti iki plaštakos ilgio.

 

Į Centrinę Europą dašis buvo pateko apie 9 a-jį įvežė vienuoliai Benediktinai. Savaime jis yra palitęs Viduržemio ir Juodosios jūrų pakrantėse, Kryme, Kaukaze.

Viduramžiais dašiais buvo gydomos visos ligos. Šiandien jis vertinams dėl savo savybių skatinti skrandžio peristaltiką, mažinti vidurių pūtimą, atpalaiduoti spazmus ir slopinti bakterijų dauginimąsi. Sutrintų kalninio dašio lapų košelės kompresas gali būti dedamas ant nuodingųjų vabzdžių įgeltos vietos.

Naudojamos augalo dalys

Gydymui ir maistui yra naudojami dašio stiebai ir lapai, kurie yra renkami visą augalo žydėjimo laikotarpį. Dašio lapus ir jo jaunus ūglius geriausiai yra skinti prieš  pat žydėjimą, nes tada jie būna aromatingiausi. Yra nupjaunama visa antžeminė augalo dalis, ir po to stiebai yra  surišami į ryšelį džiovinti.

Kalninis dašis kvepia pupelėmis, yra malonaus šiek tiek deginančio skonio. Jis  dažniausiai yra  dedamas į pupelių, žirnių, mėsos ir pomidorų patiekalus, veršienos, paukštienos ir žuvies troškinius. Gali būti naudojamas kaip prieskonis marinatams- ypač tinka prie kepsnių. Taip pat labai tinka agurkų bei pomidorų marinavimui. Nesusmulkinti dašio stiebai gali būti dedami į patiekalus ir verdant, o nesusmulkinti  arba susmulkinti dašio lapai tik pačioje patiekalo gaminimo pabaigoje, nes ilgai verdami priduoda patiekalui kartumo. Kalninį dašį patiekaluose galima derinti su su šalaviju, rozmarinu, česnaku, svogūnu, lauro lapais, krapais  ir petražolėmis.  Sumaišytas su mairūnu jis  primena juodųjų pipirų skonį. Dašis ir raudonėlis dažniausiai kartu į vieną patiekalą nededami.  Žali dašių lapeliai taip pat gali būti dedami į įvairias daržovių salotas. Jo neretai yra  dedama į dešras, vartojama likeriams ir degtinei aromatizuoti. Dašio lapeliais galima aromatizuoti aliejų.

Iš dašio lapų taip pat išgaunamas  eterinis aliejus.

Veikliosios medžiagos

Kalninio dašio sudėtyje yra eterinių aliejų ir rauginių medžiagų- taninų. Eterinio aliejaus jo žolėje yra iki 1 %, o jo lapuose ir žiedynuose – net iki 1,66%. Gausu dašiuose ir vitamino C- 82,38 mg%.  Pagrindinės eterinių aliejų veikliosios medžiagos yra yra karvakrolis, p-cimenas, linaloolis ir timolis.

Naudojimas medicinoje

Jau senovės gydytojas Dioskoridas dašį vadino džiovinančia ir kaitinančia vaistažole. Galenas jo poveikį prilygino čiobrelių poveikiui. Šiandien dašis naudojamas virškinimui paskatinti, taip pat sumažinti vidurių pūtimui ir žarnų diegliams ir sumažinti lytiniam potraukiui. Dašio arbata gali būti geriama peršalus, skaudant gerklei ir kosint, ypač sergant bronchitu. Dašio eterinis aliejus pasižymi antibakterniu poveikiu ir slopina Candida grybelį. Gali būti naudojamas išoriškai kandidozės gydymui.

Panašiu gydomuoju poveikiu pasižymi ir vienmetis dašis – S. hortensis. Tačiau jis veikia švelniau.

Pašalinis kalninio dašio poveikis

Manoma, jog vartojant maistinėmis dozėmis, kalninis dašis yra saugus vartoti.

Kalninio dašio  sąveika su kitais vaistais

Augalas mažai ištyrinėtas, literatūroje duomenų nėra.

Kada kalninio dašio preparatų vartoti negalima

Augalas mažai tyrinėtas. Saugumo tikslais nerekomenduotinas nėščioms moterims.

Eterinio dašio aliejaus vidun be gydytojo nurodymo vartoti nerekomenduojama.

Liaudiški receptai su kalniniu dašiu

Aromatinis aliejus su dašiu

3 dašio šakeles įdėti į 300 ml augalinio aliejaus butelį ir užkimšus laikyti savaitę šiltoje vietoje. Tada aliejų perkošti arba  perpilti į švarų butelį ir laikyti vėsiai, tamsioje vietoje.

Kalninio dašio lapų arbata

3 šaukštelius džiovintų ar šviežių kalninio dašio lapelių užplikyti ¼ l verdančio vandens ir palaikyti 10 minučių, kad pritrauktų, Perkoštą arbatą gerti kiek galima karštesnę. Ją galima saldinti medumi. Ši arbata žadina apetitą, mažina vidurių pūtimą, skystina gleivines, taip pat  padeda ir nuo kosulio.

 

Daugiau skaitykite

  • Cinamonas kininis – Cinamonas kininis – Cinnamomum aromaticum, Cinnamomum verum, syn. C. […]
  • Miškinė girūnė – Miškinė girūnė –Sanicula europaea – Sanicula,  Sanikel,European […]
  • Smulkiažiedė tūbė – Smulkiažiedė tūbė – Verbascum thapsus – Mullein, Aaron's Rod, […]
  • Pelkinis gailis – Pelkinis gailis – Ledum palustre L. – gailė, kamparėlis, […]
  • Galangalas – Galangalas – Alpinia officinarum Sinonimai –Alpinia officinarum, […]
  • Trūkažolė paprastoji – Trūkažolė paprastoji – Cichorium intybus – bambažolė, cichorija, cikorija, […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *