CCP, Citrulininiai antikūniai

CCP, Citrulininiai antikūniai
Tyrimo pavadinimas – CCP, Citrulininiai antikūniai
Sinonimai – anti-CCP, anticitrulininiai antikūnai, anticikliniai citrulininio peptido antikūnai, Cyclic Citrullinated Peptide Antibody, CCP Antibody, Citrulline Antibody, Anti-citrulline Antibody ,Anti-cyclic Citrullinated Peptide ,Anti-CCP, ACPA,

Tyrimo reikšmė

CCP antikūniai organizme pradedami gaminti tuomet, kai  ligos autoimuninio reumatoidinio artrito pažeistuose sąnariuose argininas virsta citrulinu. Tai specifiškai būdinga būtent autoimuniniam reumatoidiniam artritui.

Anti CCP tyrimas šiai dienai ko gero yra vienas iš geriausių reumatoidinio artrito diagnostinių rodiklių. Šis tyrimas paprastai yra atliekamas siekiant diferencijuoti reumatoidinį artritą nuo kitų artrito formų .CCP  tyrimas yra jautresnis už RF tyrimą ankstyvose reumatoidinio artrito stadijose. Amerikos reumatologų draugijos duomenimis, prasidėjus reumatoidiniam artritui, jau po 3–6 mėn. CCP padaugėja daugiau nei 50% ligonių. CCP padidėjimo laipsnis  taip pat koreliuoja su ligos agresyvumu ir jos eigą (kuo didesnė yra šio rodiklio vertė, tuo ligos eiga yra agresyvesnė).

Reumatoidinis artritas yra susirgimas, kurio gydymui skiriami  imunosupresiniai ir imunomoduliuojantys vaistai.

Verta žinoti

Šis tyrimas gali būti naudingas kai yra aptinkami dideli RF titrai tuo metu, kai nėra klasikinės reumatoidinio artrito klinikos. Šiuo atveju, kai CCP yra neigiamas galima galvoti apie kitus nereumatinio pobūdžio susirgimus, – hepatitą C, endokarditą. Jeigu CCP tyrimas yra teigiamas, tai gali koreliuoti su ankstyvąja arba ikiklinikine RA stadija.

Ankstyvojame susirgimo etape, kai yra RA klinikininių požymių ( skausmai trunka mažiau nei 6 mėnesius), anti-CCP tyrimas yra jautresni ir specifiškesnis nei RF tyrimas.  Jeigu tokiam pacientui nustatomas CCP padidėjimas, apie 95% tokių asmenų anksčiau ar vėliau suserga reumatoidiniu atritu, jeigu serume nustatoma padidėjusi CCP koncentracija/1440″>koncentracija.Todėl šis tyrimas leidžia anksčiau pradėti gydymą.

Jeigu susirgimas jau yra dokumentuotas ir jau yra nustatytas RF faktorius, anti-CCP tyrimas jau nebėra tiek reikalingas.  Tačiau šis tyrimas gali padėti diagnozuoti RA kai reumatoidinio faktoriaus tyrimas yra neigiamas arba jo titrai yra žemi.

Jeigu Anti CCP ir RF yra teigiami- ligos eiga paprastai agresyvesnė.

Tam tikrą genotipą turintiems ir rūkantiems asmenims nustačius teigiamą RF faktorių ir anti-CCP tai reiškia blogesnę ligos eigą.

Norma

Anti-CCP :1–39 V
„Pilkoji zona“:  40–60 V

Pasiruošimas tyrimui

Pasiruošimas nereikalingas. Badauti nereikia.

Tyrimo atlikimo tvarka

Imama 7 ml kraujo į raudonos spalvos dangteliu užsuktą mėgintuvėlį.

Tyrimo rezultatų vertinimas

Jeigu CCP padidėja, o RF kiekis  nepakitęs, yra  tikėtina, jog yra dar tik pradinė ligos stadija dar tik pradinė.

Jeigu CCP yra normalus, o RFyra padidėjęs,  reumatoidinio artrito diagnozę reikia papildomai tikslinti.

Jeigu nė vienas iš šių laboratorinių rodiklių nepakito, reumatoidinio artrito diagnozė mažai tikėtina.

Svarbu žinoti  ir tai, kad šio tyrimo vertės didelės  t. y. 40–60 U vertės ( vadinamoji ,, pilkoji zona“)gali būti nustatomos ir sveikiems, ir reumatoidiniu artritu sergantiems asmenims.

Jei rodiklis yra didesnis kaip 60 V, – RA diagnozė yra pilnai tikėtina.

Tyrimo rezultatus įtakojantys veiksniai

Literatūroje duomenų nėra.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *