Kur slapstosi kofeinas?

Kur slapstosi kofeinas? Ir kaip jo ieškoti?

Kur slapstosi kofeinas

Kuo ypatingas kofeinas? 

Kofeinas neretai klasifikuojamas ir kaip  maisto priedas, ir kaip  vaistinė medžiaga, ir kaip maisto papildas. Gamtoje yra aptinkama daugiau nei 60 kofeiną išskiriančių augalų. Ši medžiaga yra natūralus gamtoje sutinkamas pesticidas, kuris apsaugo augalą nuo plėšrūnų.  Labiausiai žinomi yra kavamedis ir arbatmedis, tačiau jie nėra vieninteliai.

FDA  leidžia vartoti kofeiną  kaip aromatą stiprinančią medžiagą. Leistina kofeino koncentracija yra 0.02%,  kas atitiktų 20 mg kofeino  100-ml gėrimo, arba 71 mg kofeino  355-ml gėrimo pakuotėje (12-uncijų). Visuose Kolos tipo gėrimų etiketėse turi būti pažmėta, jog produkto sudėtyje yra  kofeino. Kofeino neretai yra vaistų sudėtyje. Energetiniai gėrimai  JAV yra klasifikuojami kaip maisto papildai, ir dėl to kofeino kiekis juose gali būti nenurodytas . Dėl šios priežasties  pirkdami energetinius gėrimus  užsienyje galite ir nežinoti, kiek kofeino yra tokio gėrimo pakuotėje, todėl piktnaudžiaudami tokiais gėrimais, galite rimtai apsinuodyti. Šie gėrimai papildomai būna užtaisyti tonizuojančiomis žolelėmis , kurios  taip pat gali būti natūralus kofeino šaltinis.

Guaraná

Guaraná (Paullinia cupana), taip pat vadinama Braziliška kakava auga Brazilijoje. Šio augalo sėklose randama daugiausia natūralaus kofeino (2.5%-5%) , todėl nenuostabu, jog guaranos ekstraktai yra taip mėgiami energetinių gėrimų gamintojų.  Šiuo metu drąsiai teigiama, jog guarana pasižymi stimuliuojančiomis ir ergogeninėmis savybėmis, tačiau nėra pakankamai duomenų apie  guaranoje esančio kofeino farmakologinį poveikį.

Yerba Maté

Yerba maté (Ilex paraguariensis), kitaip vadinama  maté, terere, and chimarrão, yra kilusi iš Pietų Amerikos.  Iš šio augalo lapų ir šakelių gaminama arbata, kurioje esantis kofeino kiekis  atitinka  maždaug  70 mg/100 ml arbatos. Jeigu lyginsime su kavos puodelyje esančiu kofeino kiekiu, būsime nustebinti, nes kavos puodelyje rasime tik 57 mg/100 ml gėrimo. Šiuo metu vyrauja nuomonė, jog Yerba arbata veikia stimuliuojančiai būtent dėl kofeino, esančio jos sudėtyje. Yra paplitusi nuomonė, jog ilgalaikis yerba mate vartojimas susijęs su stemplės ir kitų rūšių vėžio vystymusi.

Kolos  riešutas

Cola riešutas (Cola acuminata), dar vadinamas  kolos riešutu, bissy riešutu ir  guru riešutu, yra auginamas Afrikoje, Centrinėje ir Pietų Amerikoje. Iš šio riešuto gaunamas ekstraktas, kurio sudėtyje yra apie 1.5%-2.5% kofeino. Šis ekstraktas naudojamas maisto ir koka kolos aromato sustiprinimui. Kolos riešuto farmakologinis poveikis priskiriamas kofeinui. Standartiniame Coca colos buteliuke  yra 58 mg kofeino.

Kakava

Kakavos medis  (Theobroma cacao), kofeino išskiria nedaug, tačiau šokoladas visgi yra kofeino šaltinis. Pvz standartiniame pieniško šokolado batonėlyje – gali būti iki 9 mg kofeino. Taigi, jeigu mėgstate šokoladą, nepamirškite, jog  jis gali būti ir maistas ir vaistas.

Amerikiečių tyrimų duomenimis šiuo metu vidutinis JAV vartotojas suvartoja apie  168 mg kofeino per dieną. Daugiausia jo suvartoja kavos, arbatos ir gaiviųjų gėrimų mėgėjai.  Ne paslaptis , jog kai kurių energetinių gėrimų  butelyje gali būti iki 500 mg kofeino. Šios medžiagos taip pat yra svorį reguliuojančių maisto papildų ir kultūristams skirtuose produktuose. Reikėtų atsiminti, jog šiems produktams neprivalu žymėti juose esančio kofeino kiekių, todėl gamintojai tokius kofeino turinčius augalinius mišinius tiesiog pažymi kaip patentuotus  ir taip išsisuka nuo  papildomų klausimų.

Ką sako farmacininkai?
  • Jeigu jūs suvartojate daugiau nei 250 -300 mg kofeino per dieną, jus gali varginti miego sutrikimai ir tachikardija. 
  • Šiuo metu teigiama, jog sveikiems žmonėms (nesergantiems širdies ir kepenų susirgimais ) saugi kofeino dozė yra  500 mg kofeino per dieną. Kai kurie autoriai teigia, jog „sveika“ kofeino dozė turėtų būti mažesnė ir neviršyti 300- 400 mg per dieną. Jeigu kofeino yra suvartojama nuo 100 iki 600 mg , tai  gali paspartinti mintis bei pagerinti bendrą organizmo budrumą. Tačiau kofeino vartojimas  dideliais kiekiais gali sąlygoti miego  ir koordinacijos sutrikimus . Jeigu suvartojamo kofeino kiekis viršija 2000 mg kofeino per dieną, tai sąlygoja nemigą, raumenų drebulį bei kvėpavimo  ir širdies ritmo padažnėjimą.
  • 10 metų vaikams  kofeinas esantis gėrimuose taps pavojingu viršijus 75 mg dozę.  Yra pastebėta, jog vaikai, paaugliai ir asmenys, negeriantys kavos, kofeino gauna gerdami arbatą ir saldžius gazuotus gėrimus su kofeinu.
  • Atminkite, jog net kavoje be kofeino gali būti iki 5 mg kofeino viename puodelyje.
  • Kofeinas sąveikauja su daugeliu vaistų ir yra metabolizuojamas  CYP1A2  sistemos .
  • Nėščioms moterims siūloma vengti didelių kofeino kiekių, nes pastovus  didelių kofeino kiekių vartojimas siejamas su mažu naujagimių svoriu, vėlyvaisiais persileidimais  ir negyvagimių gimimu. Jeigu jūs laukiatės, jums kofeino suvartoti siūloma ne daugiau kaip 200mg per parą.
  • Puodelyje kavos yra nuo 50-150 mg kofeino, puodelyje arbatos – daugiau nei 50 mg, o kolos gėrime (0,5 l ) – daugiau  35 mg kofeino.
  • Mirtina kofeino dozė yra 200 mg kilogramui kūno masės. Tai reištų, jog  sveriantis 70 kg vidutinis vyras, vienu metu turėtų suvartoti 14 g šio alkaloido ( tai atitiktų apie 140 kavos puodelių, 200 arbatos puodelių arba 200 kolos skardinių).
Kaip turi būti žymimas kofeinas jūsų maisto produktuose

įsigaliojo

1. 2011 metais Lietuvoje įsigaliojo Lietuvos higienos normų nutarimas, kuris nurodo, jog tam tikras kofeino kiekis jūsų maisto produkte turi būti žymimas . Šis nutarimas liečia gėrimus, kuriuose yra kofeino. Nutarimas skamba taip: „Kai gėrime, skirtame tiesiogiai vartoti be jokių pakeitimų, arba gėrime, pagamintame iš koncentruoto ar išdžiovinto produkto, kofeino, nesvarbu, iš kokio šaltinio, dalis yra didesnė kaip 150 mg/l, etiketėje turi būti užrašas „Daug kofeino. Nerekomenduojama vaikams ir nėščioms moterims“.

2Užrašas negali būti paslėptas ir privalo būti tam pačiam lauke kaip ir gėrimo pavadinimas. Po užrašu skliausteliuose turi būti nurodomas kofeino esančio produkte kiekis, kuris tyri būti žymimas taip mg/100ml.

3. Jeigu kofeino yra maisto papilduose, ant šių papildų turi būti toks nurodymas:  „Įdėta kofeino. Nerekomenduojama vaikams ir nėščioms moterims“.

4. Maisto papildų etiketėse turi būti nurodomas kofeino kiekis, tenkantis maisto papildo kiekiui, kurį rekomenduojama suvartoti per parą.

5. Jeigu kofeinas natūraliai maisto produkte nėra, o jis  yra papildomai įdedamas į maisto produktus gamybos metu, jis visada privalo būti nurodomas sudedamųjų dalių sąraše.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *