APTT – Dalinis aktyvintas tromboplastino laikas

Tyrimo pavadinimas – APTT, ADTL, aktyvintas dalinis tromboplastino laikas, Dalinis aktyvintas tromboplastino laikas


APTT tyrimas

Sinonimai -ADTL (aktyvintas dalinis tromboplastino laikas), angl. APTT (Activated Partial Tromboplastin Time). DTL, Activated partial tromboplastin time, kaolinkefalino laikas, Partial Thromboplastin Time
PTT, Activated Partial Thromboplastin Time [APTT]

 

Tyrimo reikšmė

Kraujo krešėjimo procesas yra labai sudėtingas reiškinys. Vertinant kaip funkcionuoja kraujo krešėjimo sistemos yra atliekamas APTT tyrimas. Dalinis tromboplastino laikas (PTT) arba dalinis aktyvuotas tromboplastino laikas (APTT)  atspindi kaip veikia kraujo krešėjimo sistemos ir ypač kaip veikia vidinė kraujo krešėjimo sistema. Jis atliekamas siekiant nustatyti kraujavimo sutrikimus, kuriuos galėjo sukelti koaguliacijos faktorių trūkumas arba šių koaguliacijos faktorių defektai. Tai tokiue kraujo krešėjimo faktoriai I, II, V, VIII, IX, X, XI, ir  XII. Normos atveju APTT atspindi normalų kraujo krešėjimo procesą. Tačiau normalus APTT gali būti ir tuomet jei bus kažkurio vieno iš krešėjimo faktorių nedidelis deficitas. APTT rodikliai pasikeičia tik tuomet kai vieno iš krešėjimo faktorių sumažėja nuo  30% iki 40%.

Dalinis tromboplastino laikas PTT yra naudingas stebint atsaką į gydymą heparinu.  Heparinas inaktyvuoja protrombiną ir neleidžia susidaryti tromboplastinui. Kai yra būtina užkirsti kelią trombų susidarymui, paprastai yra skiriamas heparinas. Heparinas paprastai yra skiriamas pastovios infuzijos būdu. Todėl išlieka nukraujavimo galimybė ir  yra būtina sekti, kokia yra jo kraujo krešėjimo būklė. Būtent šiam sekimui ir yra patogiausia atlikti PTT tyrimus. Dalinis tromboplastino laikas parodo per kiek laiko susidarys kraujo krešulys kraujo plazmoje į kurią buvo pridėta kalcio ir dalinio tromboplastino. Jeigu reakcija buvo atliekama standartizuotomis sąlygomis ir tam, kad ji būtų greitesnė jos metu buvo pridėta papildomų cheminių medžiagų, ši reakcija jau vadinama daliniu aktyvuotu tromboplastino laiku (APTT). Normos atveju PTT yra 60-90 sekundžių, o APTT yra 25-35 sekundės.

Laboratorijos paprastai pateikia gautus PTT ir APTT tyrimo rezultatus kartu su kontrolinio tyrimo rezultatais. Jeigu pacientui yra skiriamas heparinas,  terapinio tyrimo rezultatai turi būti nuo 1.5 iki 2.5 kartų didesni nei kontroliniai. Jeigu paciento rezultatai yra mažesni nei terapinė vertė, yra būtina padidinti antikoaguliantų dozę.

Jeigu APTT yra didesnis nei 100 sekundžių, pacientui gresia nukraujavimas. Šiuo atveju heparino antidotas yra protamino sulfatas, kurio 1 mg inaktyvuoja 100 heparino vienetų.

ADTL tyrimas yra atliekamas siekiant
 • įvertinti bendrą kraujo krešėjimo sistemos funkcinę
 • siekiant diagnozuoti krešėjimo sutrikimus,
 •  taip pat kai reikia kontroliuoti gydymą heparinu
Verta žinoti

 • Galimos tyrimo komplikacijos – hematoma ir prailgėjęs kraujavimo laikas.
 • Kai ADTL (APTT)>100 sekundžių, atsiranda spontaninio kraujavimo grėsmė.
 • Pacientą būtina stebėti dėl spontaninio kraujavimo reiškinių – kraujavimo iš nosies, dantenų, nugaros skausmų (retroperitoninio kraujavimo požymis), sąnarių skausmų, petechijų, hematurijos, melenos.
 • Kai ADTL prailgėja daugiau nei 10 – 12 s virš normos – yra laikoma, kad kraujavimo rizika yra padidėjusi. Nustačius ADTL prailgėjimą, reikia toliau ieškoti šio reiškinio priežasčių, jis gali prailgėti  dėl kitų krešėjimo faktorių trūkumo ar juos slopinančių medžiagų.
Norma

 ADTL (APTT) : 25–35 sekundės
 PTT : 60–90 sekundės
 Terapinės antikoaguliantų dozės : 1.5–2.5 kartų didesnės už kontrolines

Pasiruošimas tyrimui

Specialus pasiruošimas nereikalingas, badauti nereikia.

Jeigu pacientas gydomas kartotinėmis heparino dozėmis, kraujas PTT tyrimui imamas  30 – 60 prieš sekančios dozės skyrimą. Jeigu pacientui skiriama nepertraukiama heparino dozė, tyrimą galima atlikti bet kuriuo metu

Negalima imti kraujo mėginio iš tos rankos, į kurią skiriamas heparinas.

Jeigu kraujo mėginys yra imamas iš arterijos linijos, kurioje yra maišelis su heparinu, yra būtina iš pradžių paimti 10 ml kraujo ir tik po to imti PTT tyrimą.

Tyrimo atlikimo tvarka

Imama 7 ml kraujo į žydru dangteliu užsuktą mėgintuvėlį( su natrio citratu).

Tyrimo rezultatų vertinimas

 Padidėjęs ADTL (APTT )  kiekis yra nustatomas kai yra šie susirgimai ir būklės 

Placentos atšoka (Abruptio placentae)
Afibrinogenemija
Autologinė kraujo transfuzija
Kraujavimo sutrikimai
Širdies chirurgija
Kepenų cirozė
Diseminuota intravazalinė koaguliacija
Disfibrinogenemija
XII faktoriaus deficitas
Hemodializė
Hemophilija A ( VIII faktoriaus deficitas)
Hemophilija B ( IX faktoriaus deficitas)
Gydymas heparinu
Hipoprotrombinemija
Kepenų susirgimas
Malabsorbcija
Vitamino K deficitas
Vilebrando (von Willebrand) liga

 Sumažėjęs ADTL (APTT ) kiekis yra nustatomas kai yra šie susirgimai ir būklės 

Ūmus kraujavimas
Toli pažengęs piktybinis procesas
Hiperkoaguliacinės būklės
Labai ankstyva DIK fazė

Tyrimo rezultatus įtakojantys veiksniai
 • Tyrimo rezultatai bus netikslūs įvykus mėginio hemolizei.
 • Lūpus antikūniai  didina PTT tyrimo rezultatus
 • Esant pakitusiems hematokrito rezultatamas – padidėjus ar sumažėjus hematokritui, tyrimo rezultatai gali keistis ( dėl citrato koncentracijos pokyčių ).

 Vartojant šiuos vaistus didėja APTT kiekiai 

 • Antibiotikai
 • Asparaginazė
 • Aspirinas
 • Cholestiraminas
 • Enoksaparinas
 • Chininas
 • Trombolitikai
 • Varfarinas

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *