Bosvelija- smilkalai ir frankincensas

Bosvelija 


bosvelija

Augalas – Bosvelija pluoštinė

Lotyniškas pavadinimas – Boswellia serrata, Boswelia carterii

Sinonimai – Smilkalinė bosvelija, Smilkalai, frankincense, dhup, indian olibanum, mastic, salai gagal, Shallaki, sallai guggal, Arbre à Encens, Arbre à Oliban Indien, Boswella, Boswellia, Boswellia serrata, Boswellie, Boswellin, Boswellin Serrata Resin, Encens Indien, Franquincienso, Gajabhakshya, Indian Olibanum, Oliban Indien, Resina Boswelliae, Ru Xiang, Salai Guggal, Salai Guggul, Sallaki Guggul, Shallaki, Ладан

Šeima –  Burserinių (Burseracea)

Augalo aprašymas

Pluoštinės bosvelijos yra iš Indijos kilę lapus metantys medžiai. Jos nėra aukštos. Senų bosvelijų medžių  kamienų žievė nusilupa lopais. Iš bosvelijų kamienų yra sunkiama derva, kuri ir yra naudojama gydymui.  Bosvelijų žiedai yra balti, susitelkę ilgomis kekėmis. Nuo senovės bosvelijų derva buvo naudojama smilkalams gaminti. Būtent iš bosvelijos pagamintus smilkalus kūdikėliui Jėzui padovanojo Trys Karaliai.  Bosvelijos medžiai  auga drėgname, bet vandeniui laidžiame dirvožemyje.  Tai šilumą mėgstantis augalas, kuriam reikia gero apšvietimo. Kad bosvelija augtų gerai, aplinkos temperatūra negali būti žemesnė kaip 15 *C. Mėgiamiausios bosvelijų augimvietės yra Indijos kalnai.

Bosvelijų medžiai natūraliai  auga Omane, Somalyje, Etiopijoje, Jemene, pietinėje Arabų pusiasalio dalyje ir Indijoje.  Omane- tiksliau Dogaro dykumoje  auga Boswellia sacra arba šventieji smilkalų medžiai (botaninis augalo pavadinimas -smilkalinė bosvelija) . Omano smilkalai yra laikomi pačiais brangiausiais pasaulyje.

Pasaulyje yra priskaičiuojama iki 24 Bosvelijos rūšių. Augalų išvaizda skiriasi nežymiai, tačiau labai skiriasi jų išskiriamos dervos kokybė. Grynais smilkalais ( ladanu, arba frankincensu ) įprastai yra vadinama derva, gauta iš Boswellia carteri medžio rūšies. Smilkalai taip pat gali būti renkami ir iš Boswellia thurifera, Boswellia neglecta, o taip pat iš Boswellia frereana dervos. Smilkalai jau nuo senovės yra tapę kaip ir valiuta. Jų pareikalavimas yra labai didelis. Kasmet kvepalų gamybai yra suvartojama apie 5 tonos smilkalų. Vien tik JAV importuoja nuo 2 iki 20 tonų smilkalų kasmet. Nuo jos neatsilieka ir Anglija- čia įvežama iki 30 tonų smikalų kasmet.

Naudojamos augalo dalys

Gydymui yra naudojama bosvelijų derva. Jų derva yra renkama ištisus metus. Ją galima naudoti šviežią arba išdžiovintą. Bosvelijų derva ore pati savaime sukietėja. Sukietėjusi derva tampa trapi, lengvai peršviečiama, ji yra balkšvai gelsvos spalvos. Stingdama derva tampa panaši į ašaras. Trinama ji pavirsta balkšvais milteliais. Iš džiovintos bosvelijų dervos gaminami milteliai ir nuovirai. Iš jos taip pat yra  išgaunamas eterinis aliejus. Jeigu bosvelijų dervą pakaitinsite- ji paskleis ypatingą malonų kvapą, kuris yra vertinamas nuo žilos senovės. Būtent šis kvapas ir vadinamas smilkalais. Kaimyninėje Rusijoje jis yra vadinamas Ладан. Tačiau vakarų pasaulyje jis geriau žinomas kaip frankincensas. Išvertus iš senosios anglų kalbos, žodis frankincense  reiškia  „tikrieji (sen. anglų k. frank – tikras) smilkalai.  Senovinėje medicininėje literatūroje bosvelijos derva buvo vadinama žodžiu al luban, kas arabiškai reiškia ,,pienas“. Amžiamas bėgant, smilkalai pergalingai plito po Europą ir  Al luban angliškai kalbančių žmonių pradėtas vadinti tiesiog olibanu, arba kitaip tariant oliban. Slavų kraštuose šis žodis virto į žodį Ладан, kur jie taip vadinami iki šiol.

Natūraliai dykumose  augančių laukinių smilkalų medžių derva yra ypatingai brangi. Todėl bosvelijos nuo seno auginamos plantacijose. Čia išgaunamų smilkalų kokybė priklauso nuo daugelio dalykų, todėl gali įvairuoti.

Tradicinis smilkalų panaudojimas

Bosvelijų derva žmonijai žinoma nuo priešistorinių laikų.Jau senovės egiptiečiai gerai žinojo, jog bosvelijos dervos stabdo puvimo procesus ir tai naudojo žmonių ir gyvūnų balzamavimui.

Vietiniai gyventojai bosveilijos dervą kramto, kad sustiprintų dantis ir dantenas, bei apsaugotų juos nuo ėduonies. Jie pastebėjo, jog ši derva gerina virškinimą, padeda pasišalinti iš organizmo susikaupusias gleives ir pagerina burnos kvapą.

Dervos gabalėliai naudojami burnos higienai. Juos taip pat nuo senovės naudojo dantų skausmams malšinti.

Antiseptinės šios dervos savybės buvo pastebėtos ir praktiškai naudojamos jau senai. Bosvelijų dervą galima virti piene, kol gausite tirštą pastą, kurią galima dėti ant užsidegusios krūties. Ją taip pat geria kai sergama bronchitu. Kvėpavimo takų ligos taip pat tradiciškai gydomos geriant vyne išvirtą bosvelijos dervą. Arabai mėgsta smilkalų gabalėlį įmesti į kavos puodelį.

Arabai ir indai smilkalus naudoja ir kosmetikos bei higienos sumetimais. Smilkalais aprūkomi namai, svečių rūbai, jie naudojami absoliučiai visose šventėse ir žmonių susibūrimuose. Smilkalai laikomi odos stangrumą bei jaunystę išsaugančia priemone. Jais tebėra kvėpinamasi po pirties.

Smilkalų dervos smilkymas taip pat teikia ir praktinę naudą. Smilkalų kvapas ne tik yra malonus, tačiau jis atbaido uodus ir lakiojančius vabzdžius.

 Gimdymas ir pogimdyminis laikotarpis 

Bosvelijų augimvietėse vietiniai gyventojai visada naudoja smilkalus gimdymo metu. Juos smilko gimdymo metu prieš  gimdančią moterį, jais taip pat iš karto apsmilkomas ir gimęs kūdikis. Po gimdymo kūdikis dar kasdien apsmilkomas net 40 dienų. Po gimdymo moters tarpvietė taip pat pat kasdien yra apsmilkoma. Manoma,  ši procedūra padeda greičiau užgyti tarpvietės plyšimams ir įtrūkimams,  taip pat apsaugo nuo pogimdyminės infekcijos ir padeda atstatyti po gimdymo susilpnėjusį makšties raumenų tonusą.

Gydomosios bosvelijų  savybės

Bosvelijų dervoje yra aptinkama kelių rūšių triterpenoidų rūgščių. Svarbiausios iš jų – alfa, beta ir gama bosvelijų rūgštys. Manoma, kad šios rūgštys ir lemia pluoštinių bosvelijų gydomąsias savybes. Yra įrodyta, jog bosvelijų rūgštys stabdo leukotrienų gamybą ir taip stabdo uždegiminius organizme vykstančius procesus.Bosvelijų eteriniame  aliejuje taip pat yra bosvelijų rūgščių. Bosvelijų rūgščių kiekis gydomuosiuose preparatas yra standartizuojamas.   Gydymui naudojamuose bosvelijų ekstratuose turi būti 37.5–65% bosvelinių rūgščių .

Dervoje taip pat randama įvairių cukrų. Iš dervos išgautame eteriniame aliejuje yra pineno, felandreno ir seskviterpenų alkaloidų. Bosvelijų dervoje yra  alfa- tujeno,p-cimeno, alfa- pineno ir alfafeladrino. Jiems būdingas priešgrybelinis poveikis.

 Bosvelijų dervoje aptikta citotoksiškai veikiančių bei virusus naikinančių medžiagų.  Jose yra kvercetino, kuris slopina uždegiminius procesus skatinančio fermento 5- lipooksigenazės ir leukotrienių poveikį.

 Bosvelijų naudojimas medicinoje

Tradiciškai bosvelijos naudotos dėl savo uždegimą mažinančio, atsikosėjimą gerinančio ir sutraukiančio poveikio.

 Priešuždegiminis poveikis  – Pluoštinių bosvelijų preparatai tradiciškai vartojami uždegimams slopinti. Ji buvo ir yra plačiai vartojama Ajurvedinėje medicinoje. Ajurvediniai tekstai bosvelijų dervą vadino vienu vardu – guggal.

Ką apie bosvelijas sako Ajurveda?

– Šia derva senovės Indijoje buvo gydomas osteoartritas, reumatoidinis artritas, viduriavimai, dizenterija, plaučių susirgimai ir grybelinės odos infekcijos. Ajurvedoje bosvelijos naudotos kepenų ligų, vėžinių susirgimų, dizenterijos, odos ligų, opų gydymui. Taip pat kaip tonizuojanti ir kraują valanti priemonė.

Yra pastebėta, jog bosvelijos preparatai nepasižymi jokiu šalutiniu poveikiu. Jiems būdingas nuskausminantis ir stipruis antiuždegiminispoveikis, kurį  2000 m. patvirtino britų mokslininkų atlikti tyrimai.

 Antiseptinės savybės  – Bosvelijos dervos preparatai turi antiseptinių savybių, taip pat lengvina atsikosėjimą, vietiškai veikia sutraukiančiai. Dėl šių priežasčių jie vartojami ir kvėpavimo takų ligoms ( ypač bronchitui ir kosuliui) gydyti.

 Odos ligos – Nuo seno bosveilijos naudotos vočių, žaizdų, opų ir grybelinių odos infekcijų gydymui. Bosvelijų preparatais taip pat gydomos odos ir makšties infekcinės ligos. Manoma, kad jais taip pat galima gydyti virškinimo sutrikimus, viduriavimą ir žarnyno infekcines ligas. Pluoštinių bosvelijų preparatai gerina kraujotaką ir naudojami gydant hemorojų. Bosvelijos taip pat plačiai naudojamos kosmetikoje bei parfumerijoje. Bosvelijų aliejus neretai yra odos priežiūros kremų sudėtyje.

 Kraujotakos gerinimas  – Pluoštinių bosvelijų preparatai gerina kraujotaką ir naudojami gydant hemorojų. Teigiama, kad kvapūs eteriniai aliejai turi raminamųjų savybių ir slopina nerimą.

Specifinės bosvelijų vartojimo situacijos
 Priešuždegiminis poveikis 

Mokslininkų atlikti tyrimai įrodė, jog bosvelinės rūgštys veikia du kartus stipriau nei nesteroidiniai priešuždegiminiai preparatai, tačiau net ir vartojamos ilgą laiką, jos nedirgina skrandžio gleivinės. Bosvelinės rūgštys stabdo uždegiminių mediatorių leukotrienų išskyrimą.

 Sąnarių uždegimai 

Bosvelijose esančios medžiagos slopiną uždegimą skatinančių medžiagų gamybą ir taip mažina artrito sukeliamą uždegimą bei skausmus. Jose esančios medžiagos mažina audinių pabrinkimą, skatina kraujo pritekėjimą į uždegimo paliestus sąnarius, skatina pažeistų kraujagyslių sienelių gijimą. Jos taip pat gerina sąnario audinių mitybą bei gerina sąnarių  mikrocirkuliaciją. Klinikiniai tyrimai patvirtino, jog bosvelijos yra naudingos gydant osteoartritą ir reumatoidinį artritą.  Jos mažina rytinio sustingimo reiškinius bei gerina sąnarių judrumą. Pagerėjimas buvo gautas vartojant bosvelijas nuo 2 iki 4 savaičių.

Bosvelijų preparatus siūloma vartoti sergant reumatoidiniu artritu, osteoartritu, bursitu ir esant pažeidimams, kurie išsivysto dėl kartotinių judesių. Bosvelijos skatina kraujotaką į pažeistus audinius, mažina skausmą ir didina lankstumą.

Osteoartrito gydymui siūloma vartoti mišinius iš bosvelijos, ciberžolės, imbiero ir  ashwagandha.

Eteriniai bosvelijos aliejai yra naudojami gydomojo masažo metu. Juos galima trinti ir skaudant sąnariams.

 Odos ligos 

Bosvelijos ekstraktai gerina brandžios odos būklę, bei skatina epidermio ląstelių augimą. Ji taip pat tinka sausos  ir šerpetojančios odos priežiūrai. Jose esantys terpenai naikina grybelius. Bosvelijos dervos pasižymi atjauninančiu ir žaizdas čiu poveikiu, taigi gerai tinka pažeistai odai. Senovėje odos priežiūrai būdavo naudojama derva, – ją tiesiog įmaišydavo į įvairius tepalus ir  odos priežiūros balzamus. Šiandien į odos priežiūrai ir gydymui skirtus preparatus dažniau ura dedamas frankincenso eterinis aliejus. Jis yra maišomas su bičių vašku ir dedamas į paakių priežiūros kremus, taip pat atjauninančius kremus ir kremus skirtus sausai, lengvai besiraukšlėjančiai odai.

Bosvelijos dervos taip pat skatina žaizdų gijimą. Šios dervos milteliai yra įprastinė sudedamoji senovinių kinų tradicinės medicinos žolinių pleistrų ir pastų dalis. Tradicinis žazidų gydymui skirtų miltelių receptas yra paprastas – reikia  lygiomis dalimis sumaišyti frankincenso, miros dervų ir sauso alijošiaus ekstrakto miltelius.

 Burnos priežiūra 

Frankincenso derva  nuo senovės kramtoma siekiant sustiprinti dantenas ir  dantų audinį, o taip pat ir norint i burnos kvapą. Ji turi antibakterinių ir priešgrybelinių savybių, todėl padeda apsaugoti  burnos ertmę nuo infekcijų.

 Akių priežiūra 

Nuo senovės buvo tikima, jog smilkalų dūmai gali pagelbėti  pavargusioms ir uždegimų kamuojamoms akims. Frankincenso derva yra dedama ir į įvairias akių plovimo priemones.

 Virškinimo sistema 

Yra pastebėta, jog kramtoma bosvelijos derva skatina tulžies gamybą ir virškinimo fermentų išsiskyrimą. Tradiciškai pilvo ir  skrandžio skausmams malšinti buvo naudojama frankincenso dervos, cinamono ir kardamono arbata.

 Opinis kolitas 

Vienas dvigubu aklu metodu atliktas tyrimas patvirtino, jog bosvelijos gali būti naudingos gydant opinį kolitą. Gydant II ir III laipsnio opinį kolitą bosvelijos preparatai veikė taip pat efektyviai kaip ir sulfasalazinas.(Gupta I et al., 1997; Gupta Iet al., 2001).Gydymui rekomenduojama dozė yra 400 mg standartizuotos bosvelijos, kurioje yra 37.5 procentų dervos. Skiriama po 400 mg 3x dienoje. Gydymo efektui pasiekti reikia iki 8 savaičių.

 Peršalimas ir kvėpavimo takų  ligos  

Inhaliacijos su frankincenso eteriniais aliejais padeda nuo slogos ir sinusito. Tradiciškai  smilkstančiais frankincenso dervos dūmais buvo kvėpuojama, siekiant palengvinti slogą. Kvėpuoti smilkalais gali būti naudinga sergant bronchitu, laringitu. Laikoma, jog gydomasis efektas bus stipresnis bosvelijų aliejų derinant su eukaliptų aliejumi.

 Bronchinė astma 

Klinikiniai tyrima atlikti su 10 pacientų nustatė, jog vartojant bosveliją astmos simptomatika mažėja per 6 savaites. Vidutinį pagerėjimą jautė 70% tiriamųjų. (Gupta et al., 1998)

 Vėžys 

Bosvelijos tradiciškai vartojamos Ajurvedoje vėžio gydymui. Laboratoriniai tyrimai nustatė, jog bosvelijos stabdo neuroblastomos, leukeminių ląstelių bei melanomos ląstelių aktyvumą.

 Kiti susirgimai 

Vokietijos mokslininkų atliktų tyrimų, kurių rezultatai paskelbti 2002 m., duomenimis, bosvelijų rūgštis veiksmingai gydo artritą, chronišką žarnyno uždegimą, opinį žarnyno uždegimą (erozinį kolitą)- prailgina remisijos laiką, Krono ligą, bronchinę astmą- mažina simptomatiką. Klinikiniais tyrimais nustatyta, kad bosvelijų rūgštis slopina audinių tinimą aplink smegenų auglius.

2002 m. šveicarų tyrinėtojai paskelbė, kad pluoštinių bosvelijų ekstraktais galima naikinti kai kurių rūšių piktybinius auglius. Bosveilijose yra medžiagų, kurios citotoksiškai veikia neuroblastomos ląsteles.

 Atminčiai pagerinti, galvos skausmams malšinti 

Pastebėta, kad kelis eterinio aliejaus lašelius patepus ant saulės rezginio( blužnies, kasos srityje)  suaktyvėja kraujotaka ir pagerėja atmintis.  Tradiciškai smilkalai buvo naudojami ir galvos skausmams malšinti.

 Nuotaiką gerinantis poveikis 

Smilkalais nuo senovės buvo smilkomos žmonių susitelkimo vietos, bažnyčios. Nuo senovės jais buvo smilkomi ligoniai, mirštantieji, taip pat varginami psichologinių ir emocinių sutrikimų asmenys. Šiandien smilkalai tam plačiai tebėra vartojami. Modernioji aromaterapija juos naudoja kai reikia atsipalaiduoti, taip pat siekiant pagerinti depresijos ar nerimo kamuojamo žmogaus nuotaiką.

Bosvelijų vartojimo formos

Gydymui yra vartojamas bosvelijų ekstraktas, kuris neretai vadinamas tiesiog bosvelinu (Boswellin). Įprastai gydymui yra vartojami standartizuoti bosvelijų spiritiniai ekstraktai, kuriuose yra nuo 60% iki 65% bosvelinių rūgščių. Tačiau visada reikia žiūrėti į gamintojo rekomendacijas, nes bosvelinių rūgščių kiekis skirtinguose preparatuose gali įvairuoti.

Bosvelijų tabletės

Dažniausiai yra išleidžiamos po 150 mg. Rekomenduojama gerti  po 1-2 tabletes 3 kartus per dieną.

Bosvelijų kapsulės

Dažniausiai išleidžiamos po 300–400 mg standartizuoto ekstrakto. Įprastai siūloma vartoti po 2 kapsules 2-3 kartus dienoje.

Bosvelijos tinktūra 

Naudojama inhaliacijoms.  Paprastai į ką tik užvirinto vandens dubenį įpilamas 1 valgomasis šaukštas tinktūros. Kvėpuojama kylančiais garais.

Reumatodininio artrito ir osteoartrito gydymui rekomenduojama vartoti po 150 mg bosvelijų rūgšties tris kartus dienoje. Tai, pavyzdžiui, jeigu tinktūroje yra 37.5% bosvelinių rūgščių, turėtų būti vartojama po 400 mg bosvelijų tinktūros tris kartus dienoje. Gydymo trukmė  nuo 8 iki 12 savaičių.

Pašalinis bosvelijų poveikis
 • Pasitaiko retai. Gali būti stebimas viduriavimas, rėmuo, odos bėrimai, padų ir delnų prakaitavimas, viduriavimas ar pykinimas.
 • Bosvelijų preparatus be pertraukos vartoti galima ne ilgiau kaip 8-12 savaičių.

Sąveika su kitais vaistiniais preparatais

Nepastebėta

Kada bosvelijos preparatų vartoti negalima
 •  Nėštumas, vaikai  – Bosvelijų prepratų neskiriama vaikams, nėščioms ir maitinančioms motinoms. Nėščiosios turėtų vengti vartoti pluoštinių bosvelijų preparatus, nes jie stipriai skatina kraujotaką.
 •  Inkstų ir kepenų susirgimai  – Bosvelijų preparatai neskiriami sergantiesiems inkstų ir kepenų ligomis.
 • Bosvelijos siūloma nevartoti kartu su geležies turinčiais preparatais.
 • Bosvelijos dervos taip pat nereikėtų dėti prie akių ar į akis.

Ilgalaikis vartojimas

Laikoma, jog ilgalaikis bosvelijos vartojimas yra saugus.

Liaudiški receptai su pluoštinės bosvelijos derva ir eteriniu frankincenso aliejumi

Spiritinė pluoštinės bosvelijos ištrauka

Imama 7,0 g bosvelijos dervos ir ant jos yra užpilama 15 ml 96% spirito. Šį tirpalą palikti tamsioje šiltoje vietoje bent 7 dienoms. Geriama 2 kartus per dieną po 10 lašų prieš valgį ai skauda sąnariai. Taip pat siūloma šią tinktūrą gerti kai skauda gerklė, pilvas ar yra šlapimo pūslės uždegimas.

Frankincenso tepalas

Imama 10 g bosvelijos dervos ir 100 g vazelino, 100 g lydytų kiaulės taukų. Šiltus taukus, šiltą vazeliną ir šiltą dervą sudėti į stiklainiuką ir išmaišyti. Po to viską patalpinti į šilto vandens vonelę ir palaukti kol ištirps. Šiuo tepalu galima tepti skaudančius sąnarius, furunkulus, mažus pūlinėlius. Naudojama tik išoriškai.

Smilkalų naudojimas peršalus

Senovėje smilkalais aprūkindavo vatos gabalėlį ir dėdavo sergančiam ( peršalusiam) vaikui ant krūtinės.

Eterinio frankincenso aliejaus naudojimas odos priežiūrai

Eterinio bosvelijos aliejaus galima įlašinti į odos priežiūros losjonus, šampūnus, gelius ar kremus. Lašinama santykiu- 7 eterinio aliejaus lašai 100 g bazinės medžiagos. Pagražėja oda ir plaukai.

Eterinis bosvelijų aliejus masažui

Imama 5 lašai eterinio bosvelijų aliejaus ir sumaišoma su 1 valgomuoju šaukštu bazinio aliejaus- alyvuogių arba migdolų ar persikų. Tokie masažai stangrina odą ir grąžina jai jaunystę. Taip pat padeda kai vargina kosulio priepuoliai.

Atpalaiduojančios vonios su bosvelijų aliejumi

Vonią iki pusės pripildyti šiltu vandeniu. Tačiau vanduo neturi būti karštas- ne karštesnis nei 38 C. 8 lašus eterinio bosvelijų aliejaus sumaišyti su pienu, medumi ir jūros druska. Šį mišinį supilti į šiltą vonią ir gulėti vonioje ne ilgiau kaip 20 minučių.

Inhaliacijos su eteriniu bosvelijos aliejumi

3 bosvelijų eterinio aliejaus lašus įlašinti į karšto vandens indą, uždengti galvą rankšluosčiu ir kvėpuoti garais maždaug 6 minutes.

Jeigu nenorite terliotis su karštu vandeniu, 3 eterinio aliejaus lašus galite užlašinti tiesiog ant popierinės servetėlės ar medžiaginės nosinaitės ir kvėpuoti apie 6 minutes. Tinka peršalus, esant slogai.

Naudota literatūra

1. Essential oils of frankincense, myrrh and opopanax. Flavour Fragr. J. 18, Baser, KHC., Demirci, B, Dekebo, A, Dagne, E, 2003.

2. Furanosesquiterpenes from Commiphora sphaerorocarpa and related adulterants of true myrrh, Fitoterapia, Dekebo A, Dagne E, Sterner, O., 2002.

3. Flavours and fragrances of plant origin, Non-Wood Forest Products, 1, FAO, Rome. Coppen, J.J.W., 1995.

4. Analgesic effects of myrrh. Nature 379, Dolara, P., Luceri, C., Ghelardini, C., Monserrat, C., Aiolli, S., Luceri, F., Lodovici, M., Menichetti, S., Romanelli, M. N., 1996.

5. Frankincense and Myrrh. Economic Botany 40, Tucker A.O., 1986.

6. A safe, effective, herbal antischistosomal therapy derived from myrrh. Sheir Z, Nasr AA, Massoud A, Salama O, Badra GA, El-Shennawy H, Hassan N, Hammad SM.

Daugiau skaitykite

 • Šunobelė dygioji – Šunobelė dygioji – Rhamnus catharticus – šunobelė, dygioji […]
 • Senegalinė akacija – Acacia Senegal, Senegalia Senegal –Gum acacia, Gum arabic tree, […]
 • Arabinė akacija – Arabinė akacija –Acacia nilotica, L. – acacia arabica, babul, Acacia […]
 • Europinis kėnis – Europinis kėnis – Abies alba Mill –Christmastree, European silver fir, silver […]
 • Vitanija migdomoji – Vitanija migdomoji – Withania somniferum, Withania somnifera – indiškasis […]
 • Kanadinė sangvinarija – Kanadinė sangvinarija – Sanguinaria canadensis –  Kraujuojanti šaknis, […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *