Kaip saugoti kepenis?

Kaip saugoti kepenisKaip saugoti kepenis?

O kodėl jas reikia saugoti? Kepenys  neretai yra vadinamos mūsų organizmo ,, chemijos fabriku“. Gal ir ne fabrikas, tačiau visi į mūsų kūną patenkantys cheminiai elementai vienaip ar kitaip per jas pereina. Taip yra todėl, kad kepenys atlieka galybę funkcijų – gamina tulžį, kuri padeda virškinti, gamina baltymus, kaupia cukraus ir energijos atsargas ir dar padeda mūsų organizmui atsikratyti daugybės su maistu patenkančių teršalų. Kaip tas valymas vyksta? Grubiai tariant visos į organizmą patenkančios medžiagos yra surišamos kepenyse su specialiais fermentais ir jie iš dalies arba visiškai yra neutralizuojami. Jeigu iš karto cheminės medžiagos nebuvo neutralizuotos, įsijungia antra eilė fermentų, kurie toliau jungiasi su šiomis medžiagomis ir verčia juos vandenyje tirpiais junginiais, kad vėliau jie būtų pašalinti iš organizmo natūraliais keliais.

Tačiau šių fermentų kepenys iš oro negauna. Juos jos gamina pačios, o tai vyksta pastoviai ir be išeiginių dienų.

Kas kenkia mūsų kepenims?

Mūsų kepenims kenkia alkoholis, kai kurie vaistai. Jas taip pat gali pažeisti kepenų suriebėjimas ( nebūtinai alkoholinis,- pastaruoju metu daug kalbama apie kepenų suriebėjimą dėl regis banalaus nutukimo). Kepenis pažeidžia ir įvairios ligos, ypač joms kenkia virusiniai susirgimai, tokie kaip hepatitai.

Tačiau visi mes gyvename ne rojuje ir kasdien susiduriame ne su vienu, o su šimtais ar tūkstančiais cheminių medžiagų. Jos mus atakuoja su geriamu vandeniu, su maistu ir į jį dedamais priedais, kosmetika, valymo ir skalbimo priemonėmis, vaistais, oro ir pramonės teršalais. Ką tai reiškia mums visiems? Mūsų kepenys kasdieną dirba žymiai daugiau nei mūsų tėvų ar senelių kepenys.

Kaip vertinama kepenų veikla?

Gydytojai kepenų veiklą vertina atlikdami kepenų funkciją atspindinčius tyrimus. Jų yra daug, tačiau patys pirmieji šioje tyrimų eilėje- transaminazių tyrimai – AST ir ALT. Esant šių kraujo rodiklių padidėjimui siunčiamas signalas – kepenys yra sudirgintos.

Kaip gydomos kepenys?

Kepenų pažeidimai retai atsiranda iš karto- išskyrus tuos atvejus kai yra ūmiai apsinuodijama.Ūmų apsinuodjimą, kuris gali sukelti kepenų nepakankamumą gali sukelti regis ,,nekaltas“ vaistais- paracetamolis. Suvartojus jo pernelyg daug, kepenų pažeidimai gali būti neišgydomi. Kasdien vartodami vaistus, alkoholį, maisto papildus – vienaip ar kitaip naudojate kepenų rezervus  ir vienaip ar kitaip jas pažeidžiate.

Kaip yra su kepenų valymu? Stebuklingų šluotų, iššluojančių kepenų ląsteles nėra. Gydytojai stengiasi suteikti kepenims ramybę, jeigu įmanoma, – chemines medžiagas ir toksinus bando neutralizuoti priešnuodžiais. Todėl savo kepenis geriausiai apvalysite visų pirma jų neteršdami. Jas ir taip teršiame kasdien, dažniausiai  net neįtardami kaip ir kuo.

Ar yra maisto papildų saugančių kepenų ląsteles?

 N-Acetilcisteinas (NAC) .-  Tai galingas antioksidantas, kuris paprastai yra naudojamas ligoninėse, kai yra gydomas ūmus kepenų nepakankamumas sukeltas paracetamolio arba musmirių. Apsinuodijus šiomis medžiagomis kepenų ląstelėse yra užblokuojama gliutationo gamyba. Gliutationas yra pagrindinė detoksikuojančiai veikianti kepenų ląstelėse gaminama medžiaga. NAC yra gliutationo prekursorius- tai yra iš jo kepenys gamina gliutationą. Jeigu juo pradedama gydyti laiku, paciento gyvybę kartais pavyksta išgelbėti. N- acetil cisteinas taip pat parduodamas vaistinėse ir yra skiriamas kaip atsikosėjimą lengvinanti priemonė. Užsienyje N- acetil cisteino maisto papildus rekomenduojama vartoti kaip apsauginę kepenų priemonę.

 Tikrasis margainis .-  Kaip kepenis gydanti priemonė medicinoje vartojamas bene 2000 metų. Neseniai atlikti tyrimai patvirtino, jog šis augakas yra galingas antioksidantų šaltinis, padedantis apsaugoti kepenis nuo kenksmingo vaistų ir chemikalų poveikio. Pramoniniu būdu yra išleidžiamas  tikrojo margainio preparatas – Silamarinas. Silamarinas yra koncentruota tikrojo margainio ištrauka. Jo sudėtyje turi būti bent 50 procentų tikrojo margainio veikliosios medžiagos – silibino. Įprastai gamintojai rekomenduoja vartoti nuo 100 iki 200 mg silimarino kasdien. Tačiau ar jums jo tikrai reikia – turėtų patarti gydytojas.

 Alfa lipoinė rūgštis  – organizme taip pat veikia kaip gliutationo prekursorius. Šis maisto papildas neretai yra skiriamas kepenų ciroze ir kepenų nepakankamumu sergantiems pacientams. Manoma, jog ši rūgštis padeda išsaugoti kepenų funkcijas ir gal būt net padėti atsistatyti pakenktam kepenų audiniu. Neretai alfa lipoinė rūgštis yra skiriama kartu su seleno preparatais. Laikoma, jog alfa lipoinės rūgšties saugi dozė yra iki 600 mg dienai.

 Selenas  – kepenys naudoja seleną gamindamos gliutatoniono peroksidazę. Šis fermentas atlieka detoksikuojančias funkcijas ir yra reikalingas kepenų veiklai. Idealiu atveju maisto papildai su selenu yra derinami su NAC arba alfa lipoine rūgštimi. Seleno paprastai dedama į multivitaminus. Įprastai jo yra vartojama po 200 mikrogramų kasdien – tai yra tiek, kiek jo yra maisto papilduose su multivitaminais.

 Multivitaminai  B grupės vitaminai dalyvauja kepenyse vykstančiose chemines medžiagas surišančiose reakcijose. Įprastai jie yra vartojami pagal  gamintojo ar gydytojo nurodymus.

 Amino rūgštys   dalyvauja kepenyse vykstančiose cheminėse reakcijose, jos reikalingos antrosios fazės metu. Svarbiausiomis kepenų darbui yra laikomas metioninas ir N-acetilcisteinas.

Dietinė mityba

Yra laikoma, jog geram kepenų darbui yra būtinos sieros turinčios amino rūgštys. Šių amino rūgščių yra augalinės kilmės baltymuose. Sieros taip pat yra ir kopūstuose, brokoliuose bei kalafioruose. Tam kad būtų sveikos kepenys reikėtų valgyti geros kokybės ir pakankamai gyvulinės kilmės baltymų- vištienos, kalakutienos, jautienos, varškės, žuvies ir pakankamai kokybiškų daržovių.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *