Krilių aliejus

Krilio aliejusKrilių aliejus- kas tai yra?

Kriliai yra Antarkties vandenyne gyvenantys mikroskopiniai vėžiagyviai, kurie minta planktonu. Tai didelė Antarkties biocenozės dalis, nes šiais vėžiagyviais minta beveik visi jūros gyventojai – banginiai, žuvys, pingvinai ir net kalmarai. Mokslininkai į juos atsigręžė todėl, kad šie vėžiagyviai yra žymiai pranašesnis omega-3 riebiųjų rūgščių šaltinis nei žuvies taukai ar šiandien taip madingi dumbliai.

Yra laikoma, jog šiuo metu egzistuoja trys svarbiausios omega rūgštys – alfa linoleninė rūgštis (ALA), eikozopantenoinė rūgštis (EPA) IR dokozahekasksenoinė rūgštis (DHA). Dvi iš jų, ilgųjų grandinių rūgštys EPA ir DHA yra aptinkamos kriliuose. Reikia pasakyti, jog šiandienai yra laikoma, jog būtent šios rūgštys yra geriausiai įsisavinamos ir laikomos vertingiausiomis.

ALA riebioji rūgštis yra aptinkama augaliniuose aliejuose ir mūsų organizmas ją turi paversti į EPA arba DHA riebiąsias rūgštis. Tačiau mūsų organizmas jos pilnai neišnaudoja ir į šias rūgštis yra paverčiama tik nedidelė augalinės žaliavos dalis, kita ALA dalis yra verčiama į omega -6 riebiąją rūgštį, kuri gali išprovokuoti uždegiminius procesus.

Kur dar yra omega-3 riebiųjų rūgščių?

Omega -3 riebiųjų rūgščių yra žuvų taukuose, žuvų aliejuje, žoliniuose maisto  papilduose, aliejuose(linų sėmenų ir t.t.).
Žuvų aliejus  geriausiai žinomas ir ko gero pats  populiariausias omega-3 šaltinis. Augalinės kilmės maisto papildus paprastai renkasi vegetarai ir veganai, kurie yra susirūpinę dėl toksinių medžiagų, kurių neretai yra randama gyvulinės kilmės aliejuose.

Geriausiai įsisavinamos omega-3  riebiosios rūgštys yra forma randamos  tik gyvūninės kilmės maiste, įskaitant jūros produktus. Augaliniuose aliejuose  yra alfa-linoleno rūgšties, kurią organizmas turi apversti į įsisavinamą formą. Tammūsų organizmas turi eikvoti ir energiją ir maistines medžiagas. Didžiausias omega-3 kiekis randamas linų sėmenų aliejuje.

Geriausias augalinės kilmės omega-3 šaltinis yra aliejus inca-inchi, kuriame yra lignano (fitoestrogenų). Fitoestrogenai yra labi naudingi, nes reguliuoja hormonų pusiausvyrą ir yra net pranašesni už linų sėmenų aliejų.

Krilio aliejaus pranašumai

Be aukščiaų minėtų pranašumų, krilio aliejus pasižymi ir visa eile kitų privalumų.

Visų pirma jis yra skanesnis nei žuvų taukai. Jis neturi nemalonaus prieskonio ir neverčia jūsų raugėti.Jis išleidžiamas labai nedidelėmis- žirnelio dydžio kapsulėmis, kurias yra lengva nuryti. Šios kapsulės yra žymiai mažesnės nei įprastinės žuvų taukų kapsulės.

Šį aliejų mūsų organizmas įsisavina  be didesnių pastangų. Krilio aliejaus sudėtyje esantys fosfolipidai padeda daugiau įsisavinti jame esančių omega -3 riebiųjų rūgščių. Iš tiesų iš krilio aliejaus jos yra pasisavinamos geriau nei iš žuvų taukų ar dumblių. EPA ir DHA rūgštys  esančios krilio fosfolipiduose tirpsta ir riebaluose ir vandenyje. Tuo tarpu žuvų taukuose jos yra susijungusios su trigliceridais ir yra tirpios tik riebaluose, todėl ir įsisavinamos sunkiau. Tai reiškia, jog tam, kad būtų pasiektas reikiamas efektas, krilio aliejaus reikia mažiau.

Krilio aliejaus gamintojai teigia, kad tai yra išskirtinis produktas, nes jame yra  vistų būtinųjų riebiųjų rūgščių: omega-3, omega-6, omega-9, eikozapentaeno rūgšties, dokozaheksaeno rūgšties, fosfolipidų, astaksantino. Produkto privalumu laikomas faktas, kad dėl vertingos sudėties, riebiosios rūgštysįra įsisavinamos lengviau ir greičiau.

Krilio aliejus yra stabilus. Jo raudoną spalvą jam suteikia asataksantinas,- galingas antioksidantas, kuris ir suteikia kriliams jiems būdingą raudoną spalvą. Būtent dėl šio antioksidanto, krilio aliejus negenda taip greitai kaip žuvų taukai, ir dėl to neturi žuvų taukams būdingo prieskonio. Asataksantinas skatina imunitetą ir palaiko ląstelių sveikatą, nes padeda joms kovoti su laisvaisiais radikalais.

Krilis yra saugus ir netoksiškas. Jis taip pat nėra drakoniškai naikinamas. Bendroji krilio biomasė viršija 500 milijonų tonų ir viršija visos žmonijos masę. Krilio žvejyba buvo pradėta 1990 metų pabaigoje ir yra griežtai prižiūrima tarpatutinės organizacijos, stebinčios Antarktikos gyvybinius išteklius –  CCAMLR, (the Commission for the Conservation of Antarctic Marine Living Resources). Šiai dienai per metus yra leidžiama sužvejoti mažiau nei 1 procento krilio biomasės.

Laikoma, jog kriliai yra mažiausiai užterštas jūros produktas, nes jie yra žvejojami švariuose vandenyse. Šiai dienai manoma, jog krilio aliejus yra mažiau užterštas gyvsidabriu ir toksinais nei žuvis.

Kuo gi ypatingas krilių aliejus?

Krilių aliejus šiuo metu yra vienas iš geriausių natūralios kilmės produktų, galinčių padėti palaikyti gerojo cholesterolio kiekį normos ribose ir padėti moterims išlaikyti hormoninę pusiausvyrą.
Journal of the American College of Nutrition  paskelbė įdomių tyrimų duomenis. Pasirodo, jog krilio aliejus mažina uždegimą, bei osteoartrito sukeltą sąnarių sustingimą ir skausmą.

Praktiškai vartodami krilį, jūs pagelbėsite sau išlaikydami cholesterolio ir trigliceridų kiekius normos ribose, taip pat galite tikėtis pagerinti savo kraujagyslių būklę, nes kriliai mažina uždegiminius reiškinius kraujagyslės viduje.

Vartojantys krilius neretai išsako, jog jiems pagerėjo atmintis, tapo lengviau susikaupti.

Kai kurios moterys teigia, jog sumažėja mėnesinių sukeliamų nemalonių pojūčių- mažiau susilaiko skysčių, mažiau tinstama, geresnė nuotaika, ne taip greitai susinervinama.

Vartojant krilius neretai pagerėja sąnarių būklė, sumažėja jų sustingimas.

Kadangi krikliuose esanti DPA yra pagrindinė smegenų jungtyse esanti medžiaga, šis maisto papildas gali būti naudingas vyresnio amžiaus žmonės, esant nerimui, ADD, demencijai. EPA esanti krilio aliejuje pasižymi kraujotaką gerinančiu poveikiui ir gali būti naudinga absoliučiai visiems.

Kaip vartojamas krilis?

Įprastinės rekomenduojamos krilio dozės yra 500 mg krilio aliejaus per dieną. Mėnesinių metu rekomenduojama vartoti iki 1000 mg krilio aliejaus per dieną.

Siekiantiems sumažinti trigliceridų kiekius kraujuje yra rekomenduojama per dieną suvartoti iki 2 g krilio aliejaus.

Daugiau skaitykite

  • Kaip saugoti kepenis? O kodėl jas reikia saugoti? Kepenys  neretai yra vadinamos mūsų organizmo ,, […]
  • Niagenas   Niagenas yra patentuota nikotinamido ribozido forma. […]
  • Silicis Pastaraisiais metais grožio industrija atsigręžė į dar vieną mineralą - silicį. […]
  • Chromas - Chromium picolinate, Chromium tripicolinate,  CR3+, Beer Belly Busters, […]
  • Moringa - Moringa -  Moringa Oleifera - […]
  • Chondroitinas Chondroitinas- kas tai yra?  Chondroitino sulfatas yra jungiamojo audinio […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *