RDW tyrimas

RDWTyrimo pavadinimas – RDW tyrimas

Sinonimai – EAV – eritrocitų apimties variacija, anizocitozė, eritrocitų pasiskirstymas pagal dydį, Red Distribution Width.

Tyrimo reikšmė

Eritrocitų apimties variacijos tyrimas yra automatinio tyrimo metu apskaičiuojamas rodiklis, kuriam nustatyti yra vertinami MCV rodiklis ir eritrocitų kiekis. Jis įvertina anizocitozę- būklę kai eritrocitai yra nevienodo dydžio. Tai padeda vertinti anemijos kilmę – atskirti ferodeficitinę anemiją nuo talasemijos. Abiems anemijos rūšims yra būdingas MCV sumažėjimas, tačiau ferodeficitinei anemijai yra būdingas RDW padidėjimas, o esant talasemijai RDW yra normalus. RDW pokyčiai pasireiškia anksčiau nei atsiranda MCV pakitimai ir anemijos požymiai.Mažesni yra mikrocitiniai eritrocitai su mažu hemoglobino kiekiu, o didesni bus normalūs eritrocitai.

Verta žinoti

RDW rodiklis anizocitozei vertinti yra pranašesnis nei mikroskopinis tyrimas, nes  automatinis analizatorius gali išmatuoti dešimtis tūkstančių ląstelių per keletą sekundžių, todėl tokio matavimo tikslumas daug didesnis.Be to tyrimo rezultatas yra pateikiamas objektyviai,  skaitmenine forma.

 Gydant anemiją ar jai  progresuojant RDW rodiklis kinta ne iš karto  (išskyrus tuos atvejus, jeigu ligoniui yra perpilamas kraujas).

 Jeigu yra nustatytas MCV padidėjimas , o RDW yra norma , yra būtina hematologo konsultacija.

Norma
 RDW – 11.5–14.5%

Pasiruošimas tyrimui

Pasiruošimas nereikalingas. Badauti nereikia.

Tyrimo atlikimo tvarka

Imama 7 ml kraujo į levandos spalvos dangteliu užsuktą mėgintuvėlį ( su EDTA).

Tyrimo rezultatų vertinimas
  • , jeigu yra geras regeneracinis atsakas gydant geležies deficitines anemijas.
  • Gydant mikrocitinę anemiją, šio rodiklio  padidėjimas rodo, kad į cirkuliaciją patenka ir normalūs ir sumažėjusio dydžio eritrocitai. Kartais normalaus dydžio eritrocitų išmetimas į periferinį kraują gali būti toks ryškus, kad eritrocitų dydžio kreivė pasidaro dvibangė .
  • Pasinaudojant eritrocitų apimties variacijos rodikliu, iš dalies galima diferencijuoti dėl lėtinių susirgimų atsiradusią anemiją ir geležies deficitinę anemiją. Abiem šiais atvejais MCV sumažėja, RDW rodiklis gali būti skirtingas. Eritrocitų apimties variacijos rodiklis  yra labiau linkęs didėti, jeigu yra geležies deficitas.
  •  Nepadidėjęs RDW ir kartu padidėjęs MCV k artais būna ikileukeminių būklių bei mielodisplazinio sindromo metu. Tuo tarpu padidėjęs RDW kartu su padidėjusiu MCH būdingesnis megaloblastinėms anemijoms.
  • Rodiklis RDW niekada negali būti sumažėjęs, nes nėra tokių ligų, kurių metu eritrocitų dydžio svyravimai būtų mažesni už normą.
  • RDW yra apskaičiuojamas padalinant pusės eritrocitinio piko plotį , išreikštą fl (femtolitrais), iš MCV. Vadinasi, kuo didesni eritrocitai, tuo platesnė jų eritrocitometrinė kreivė.
  • Megaloblastinių leukemijų metu RBC kreivė ne tik pasislenka į didesnių eritrocitų pusę, bet ir praplatėja. Ikileukeminių būklių kreivei yra būdingesnis pasislinkimas be praplatėjimo ( nes nepadidėja RDW).

 RDW  padidėja kai yra stebimi šie susirgimai ar būklės 

Piktnaudžiavimas alkoholiu
Folinės rūgšties deficito sukelta anemija
Hemolizinė anemija
Geležies deficito sukelta anemija
Piktybinė anemija
Pjautuvinių ląstelių anemija

Tyrimo rezultatus įtakojantys veiksniai
  • Įvykus kraujo mėginio hemolizei, tyrimo rezultatas bus netikslus.
  • Perpylus kraują tyrimo rezultatai bus netikslūs.
  • RDW didina epoetino vartojimas.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *